ДУ «Інститут травматології та ортопедії НАМН України». Республіканський центр ендопротезування

Деформуючий артроз колінного суглоба (гонартроз)

Деформуючий артроз колінного суглоба (гонартроз)

Деформуючий артроз колінного суглоба (гонартроз)

Гонартроз – хвороба, пов’язана з дегенеративними змінами (зношенням) хрящової тканини колінного суглоба, яка покриває суглобні поверхні кісток і забезпечує вільні рухи кінцівок. Це одна з найпоширеніших патологій опорно-рухового апарату (захворюваність дорослого населення в різних регіонах Землі коливається від 13 до 29%). Враження деформуючим артрозом колінного суглоба (гонартрозом) займає друге місце за частотою розвитку, після деформуючого артрозу тазової частини суглобів.

Причини розвитку хвороби:

Механізм розвитку остеоартрозу коліна до цих пір до кінця не вивчений. Тем не менше, фактори, що сприяють розвитку патології, відомі вже давно. Частина з них є непереборними – це похилий вік, жіноча стать, спадкова схильність.

До причин розвитку деформуючого артрозу колінного суглоба, що викликає прискорене зношення хряща, відносяться:

 • ожиріння (більше 66% пацієнтів з гонартрозом страждають від зайвого ваги);
 • патології опорно-рухового апарату, що підвищують навантаження на суглоб (сколіоз, остеохондроз, плоскостопість, системні захворювання суглобів тощо);
 • підвищені фізичні навантаження, в тому числі і заняття спортом.

Крім того, прогресуванню гонартрозу сприяють патології, які порушують метаболізм хрящової тканини (ендокринні хвороби, подагра), а також хвороби кровообігу (варикозне розширення вен нижніх кінцівок, атеросклероз артерій ніг, діабетична ангіопатія). Своєчасна та адекватна терапія перерахованих захворювань допоможе надовго зберегти функцію кінцівок.

Ще одна розповсюджена причина розвитку гонартрозу – травма коліна. У таких випадках патологія прогресує надзвичайно швидкими темпами. Тому ми радимо пацієнтам, що перенесли травму коліна, своєчасно обстежувати і, у разі необхідності, робити артроскопію колінного суглобу для усунення внутрішньосуглобових пошкоджень.

До ортопеда-травматолога слід звернутися відразу після появи наступних симптомів артрозу колінного суглоба:

 • біль в коліні – найбільш постійний симптом;
 • хруст під час руху;
 • ранкова скутість – зазвичай супроводжується своєрідними «стартовими болями» і проходить через 30 хвилин руху;
 • порушення суглобової функції – відчуття розбовтаності або, навпаки, патологічна скутість, кульгавість і т.п.

Консервативні методи лікування

Всі без виключення консервативні методи лікування гонартозу спрямовані на те, щоб усунути біль у коліні, загальмувати швидкість розвитку процесу та запобігти розвитку ускладнень. Консервативна терапія передбачає медикаментозне усунення болючого синдрому та ефективна на початкових стадіях захворювання. Якщо вже виявлені виражені дефекти хрящової тканини – консервативна терапія безсильна і для лікування артрозу колінного суглоба необхідна операція. У окремих випадках цикл розвитку патології від перших ознак до тяжкої інвалідності може зайняти всього декілька років.

Операція артроскопія колінного суглоб

Артроскопія – це сучасний метод неінвазивної (нетравматичної) хірургії, яка передбачає ревізію (обстеження) суглобів та проведення мікрохірургічних операцій за допомогою спеціального приладу – артроскопа. При гонартрозі операція артроскопії має дуже обмежені покази і не в усіх випадках здатна позбавити пацієнта від болю в коліні та відновити функцію ураженої кінцівки.

Коригуюча остеотомія колінного суглоба

Коригуюча остеотомія – це високотехнологічна операція, яка застосовується для виправлення деформацій нижніх кінцівок. Особливо хороші результати методика дає при деформуючому артрозі колінного суглоба. Більш того, остеотомія колінного суглоба є ефективною альтернативою ендопротезування! Це оперативне втручання відмінно переноситься пацієнтами, тому установку штучного суглоба можна відстрочити на довгі роки. Ідеальний варіант для людей, які звикли до активного ритму життя! Операція передбачає штучний «перелом» гомілки (як показано на малюнку) і установку спеціальної пластини. Це дозволяє змінити вісь ноги і відповідно зняти тиск на пошкоджену частину хряща. В обов’язковому порядку перед операцією проводиться рентгенологічне обстеження. За допомогою цифрової рентгенографії роблять спеціальні осьові знімки травмованої нижньої кінцівки. На комп’ютері ці знімки «зшивають» в одну картинку. Безпосередньо по ній заміряються анатомічні кути і осі, і обчислюється кут деформації. Далі приступають до корригирующей остеотомии колінного суглоба. Це оперативне втручання малоінвазивне: проводиться через невеликий розріз і тільки під рентгенологічним контролем. Кістку частково перетинають (по-медично – остеотоміруют) і виправляють деформацію. Потім зону фіксують в необхідному положенні. Важливим є те, що сучасні фіксатори не вимагають зовнішньої іммобілізації (наприклад, накладення гіпсу).

Ендопротезування колінного суглоба

Ендопротезування колінного суглоба — це операція по заміні поверхонь колінного суглоба, що труться на штучні. Основна мета операції — купірування больового синдрому і відновлення опорної функції. Заміна може виконуватися як частково, так і повністю. Артропластику (ендопротезування коліна) виконують компонентами з металу і пластика. Пацієнт завжди сам вирішує коли оперувати суглоб, який зносився, головним критерієм є больовий синдром. Ендопротезування колінного суглоба необхідно робити в наступних випадках:

 • Артрози коліна різної етіології;
 • Асептичний некроз гомілки і стегна;
 • Аутоімунні процеси, з ураженням хрящової тканини;
 • Посттравматичні ускладнення і дефекти кісткової тканини.

У таких випадках ендопротезування колінного суглоба може бути єдиним варіантом відновлення функції ходьби. Серед усіх причин найчастіше проблему з колінним суглобом викликає артроз, який тягне за собою функціональні порушення, больовий синдром і деформації.

Які бувають види ендопротезування коліна

У медицині виділяються кілька видів заміни суглоба.
Тотальне ендопротезування колінного суглоба має на увазі заміну всіх поверхонь. Одновиросткове ендопротезування колінного суглоба це артропластика тільки одного виростка. У цьому випадку друга половина суглоба здорова. Ендопротезування колінного суглоба можна виконувати зі збереженням хрестоподібних зв’язок і без збереження. Одним з видів імплантатів для артропластики є тибіальний компонент з ротаційною платформою. Кваліфікований лікар визначає, який спосіб буде застосовуватися, тільки після повного обстеження пацієнта. Призначають лабораторні дослідження і рентгенографію, завдяки якій можна побачити ступінь ураження колінного суглоба. Після цього підбирають підходящу модель і призначають день, коли проведуть ендопротезування колінного суглоба. Після реабілітації пацієнти можуть вести активний спосіб життя, навіть займатися легким спортом, забувши про біль. Незважаючи на всі позитивні моменти, існує ряд протипоказань.

Які можуть бути ризики

Артропластика — операція, яка передбачає наявність певних ризиків.
Заміна колінного суглоба не проводиться, коли діагностовано:

 • Туберкульоз.
 • Остеомієліт або інфекції м’яких тканин.
 • Запалення, які викликані як специфічною, так і неспецифічною флорою.
 • Кістковий анкілоз з атрофією м’язів і сухожиль.

Будь-яке з перерахованих вище протипоказань може діагностувати тільки кваліфікований лікар.
Ендопротезування колінного суглоба проводять лише після того, як виключать всі загрози.

Ендопротезування колінного суглоба в Україні (Київ) проводиться більше 30-ти років.
Ціна послуги доступна, вартість можна уточнити на сайті клініки. У разі інфікування і нестабільності імпланта, після операції ендопротезування проводять заміну компонентів суглоба на новий. Ця операція називається ревізійне ендопротезування колінного суглоба. Ціна ревізії може бути менше, ніж заміна всього ендопротезів. Медицина весь час розвивається, з кожним днем поліпшується її якість. Це дає можливість обійтися без негативних наслідків після оперативного лікування коліна.

Реабілітація після операції ендопротезування колінного суглоба.

Реабілітаційний період після операції із заміни колінного суглоба правильно назвати дуже відповідальним і складним моментом. Дуже важливо, щоб ендопротез прижився і зберіг свою цілісність. Для цього лікар-реабілітолог вчить пацієнта правильно вставати з ліжка, сідати, ходити і т.д.

Після того, як була проведена заміна суглоба, через добу вже можна сідати і акуратно опускати нижні кінцівки вниз. Навантаження на оперовану кінцівку потрібно давати поступово, щоб адаптувалися м’язи і ушиті під час операції м’які тканини. Важливо запам’ятати, що для профілактики тромбозів, в післяопераційному періоді, до повної мобілізації пацієнта, ноги повинні бути забинтовані еластичним бинтом, або повинні бути надіті компресійні панчохи, які можна купити в аптеці або ортопедичному салоні. Важливою умовою реабілітації, після того, як було проведено ендопротезування колінного суглоба, є проведення лікувальної гімнастики. Але в усьому має бути міра, так як можна перестаратися і нашкодити коліну. Найважливіший етап — відновлення м’язового тонусу і повноцінного функціонування опорно-рухового апарату. Розробляти суглоби не складно. Для цього є спеціальні комплекси вправ, які розробляє для кожного пацієнта фахівець з ЛФК. Фізкультура і спорт не протипоказані пацієнтам після артропластики коліна. Але, через те, що суглоб штучний, слід уникати тих активних видів спорту, які передбачають надмірне навантаження на оперовану кінцівку.

Контакти

Адреса
01601 Україна, Київ

вул. Бульварно-Кудрявська, 27
ДУ "Інститут травматології та ортопедії НАМН України", 6-й поверх

Зателефонувати
+38 096 443 21 63
+38 066 717 08 70

Понеділок - П'ятниця : 9:00 - 16:00
На час військового стану всі консультації за попередньою домовленістю!

Send a Mail

pidgvm72@gmail.com